FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Czy przed decyzją o zakupie, mogę sprawdzić jak działa system?
W związku z tym, że oprogramowanie Monitoring Ścieki Polskie jest dostępny za darmo, można wypróbować funkcjonalność systemu bez żadnych opłat i zobowiązań. Zadzwoń do nas lub zostaw swoje dane w formularzu kontaktowym, a my po ich weryfikacji prześlemy dostęp do oprogramowania.
Czy mogę samodzielnie zainstalować system na swoim komputerze?
Monitoring Ścieki Polskie jest aplikacją chmurową, która wymaga założenia konta przez pracowników obsługi klienta naszej firmy i wygodnego zalogowania się przez przeglądarkę – w dowolnym miejscu, o dowolnej porze.
Konto w systemie można założyć kontaktując się z naszą obsługą klienta pod nr tel. +48 577 444 520 lub zostawiając dane swojej gminy w formularzu kontaktowym dostępnym na stronie monitoring.sciekipolskie.org.
Na czym polega automatyzacja tworzenia ewidencji zbiorników na terenie gminy?
Dzięki pełnej integracji z wszystkimi podmiotami biorącymi udział w obiegu ścieków dowożonych, uzupełnianie ewidencji zbiorników na terenie gminy staje się w pełni automatyczne. Proces opiera się na danych spływających bezpośrednio od firm asenizacyjnych z systemu asenizacja.online, z aplikacji dla mieszkańców szambo.online oraz z oczyszczalni ścieków z programu zlewnia.online. Dzięki temu czas pracy urzędnika, poświęconej na uzupełnianie i aktualizowanie ewidencji skróci się do minimum.
Czy dane dotyczące wywozów i zrzutów ścieków między oczyszczalnią a urzędem przesyłane są na bieżąco?
Tak. Dzięki integracji z systemem zlewnia.online zaimplementowanym w oczyszczalni ścieków, dane o wszystkich wywozach i zrzutach wymieniane są między oczyszczalnią a gminą za pośrednictwem chmury danych. W ten sposób pracownicy urzędu widzą wszystkie informacje o wywozach nieczystości w trybie rzeczywistym. Ponadto dzięki odpowiedniej konfiguracji konta, system Monitoring Ścieki Polskie oznacza posesje posiadające BZA albo POŚ, które przekroczyły regulaminową minimalną częstotliwość opróżniania zbiornika (dokonania wywozu), a kontrola częstotliwości wywozów na terenie gminy staje się w pełni automatyczna.
Czy w szczegółach ewidencji i kontroli lub danych firm asenizacyjnych można dokonywać korekt?
Tak, można dokonywać edycji danych zapisanych ewidencji i w kontrolach.
Gmina nie może samodzielnie wprowadzać zmian w danych adresowych firm asenizacyjnych; może wyłącznie zarządzać licencjami oraz przeprowadzać kontrole firm asenizacyjnych. Pracownik gminy nie może również edytować danych dotyczących odbioru nieczystości pochodzących z systemu Asenizacja.Online, które zostały wprowadzone przez kierowcę firmy asenizacyjnej,
Czy można dodawać kontrole, które już się odbyły?
Tak, można do systemu dodać kontrole, które już zostały przeprowadzone.
Czy jeden adres ewidencyjny ma możliwość wyboru kilku zbiorników np. bezodpływowego oraz POŚ?
Jeden adres ewidencyjny ma możliwość wyboru jednego zbiornika.
Czy mogę podłączyć jeden zbiornik bezodpływowy lub POŚ do kilku adresów ewidencyjnych?
Tak. W systemie Monitoring Ścieki Polskie istnieje możliwość powiązania wszystkich adresów, które korzystają z tego samego zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, aby jak najdokładniej uporządkować wszystkie dane oraz przeprowadzane kontrole.
Czy w systemie Monitoring Ścieki Polskie mogę generować dokumentację potrzebną do wykonania kontroli?
Tak. W systemie MŚP można generować takie dokumenty jak plany kontroli, zawiadomienia o kontroli oraz protokoły. Wszystkie generowane dokumenty są uzupełnione danymi z ewidencji oraz gotowe do wysyłki.
Czy w systemie Monitoring Ścieki Polskie mogę kontrolować zezwolenia wydawane firmom asenizacyjnym?
Tak. W systemie MŚP możemy elektronicznie przechowywać oraz kontrolować ważność zezwolenia każdej firmy asenizacyjnej. Elektroniczne przechowywanie takich zezwoleń jest zapisane w Ustawie z dnia 13 września 1996r, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – rozdział 4., artykuł 7., ust. 6b wskazuje, że “wójt, burmistrz lub prezydent miasta prowadzi w formie elektronicznej ewidencję udzielonych i cofniętych zezwoleń, o których mowa w ust. 1.”.
Czy w systemie Monitoring Ścieki Polskie wygeneruję sprawozdanie roczne dla RZGW i WIOŚ?
Tak. Na podstawie informacji zawartych w systemie MŚP można wygenerować sprawozdanie roczne za wybrany okres sprawozdawczy. Cały proces jest automatyczny i trwa zaledwie kilka sekund.
Czy w systemie Monitoring Ścieki Polskie mogę zobaczyć nieczystości ciekłe przewożone na terenie mojej gminy?
Tak. Dzięki chmurze danych istnieje możliwość podglądu ścieków odebranych oraz dostarczonych na stację zlewną. Dane te spływają z systemów Asenizacja.Online, Zlewnia.Online oraz aplikacji Szambo.Online.
Czy firma asenizacyjna musi korzystać z systemu Asenizacja.Online, aby w systemie Monitoring Ścieki Polskie pojawiały się informacje dotyczące wywozów z posesji?
Nie. Wywozy z posesji można dodawać również ręcznie przez system MŚP, pod wybraną ewidencją. Takie dane możemy również otrzymać z aplikacji Szambo.Online dla mieszkańca oraz z systemu Zlewnia.Online.
Co oznaczają “kontrole zza biurka” w systemie Monitoring Ścieki Polskie?
“Kontrole zza biurka” oznaczają możliwość przeprowadzenia kontroli bez konieczności osobistej wizyty osoby upoważnionej na posesji, na której znajduje się zbiornik BZA lub POŚ. W systemie można szybko i wygodnie wygenerować automatycznie uzupełnione dokumenty niezbędnych do przeprowadzenia kontroli. Dodatkowo, jeśli mieszkaniec posiada aplikację Szambo.Online to taką kontrolę można przeprowadzić elektronicznie, a niezbędne dokumenty (umowę z firmą asenizacyjną, rachunki potwierdzające wywóz nieczystości) przesłać bezpośrednio z aplikacji do systemu MŚP.
Czym jest Cyfrowa Kontrola Mieszkańca?
System MŚP w powiązaniu z aplikacją Szambo.Online pozwala na szybkie i wygodne przekazanie dokumentów między mieszkańcem posiadającym zbiornik, a urzędem miasta bądź gminy. Ponadto użytkownik systemu MŚP może również przesłać elektroniczne zawiadomienie o kontroli do mieszkańca korzystającego z aplikacji. Właściciel posesji na której znajduje się zbiornik bezodpływowy może automatycznie wygenerować protokół kontroli, uzupełniony informacjami na temat zbiornika. Następnie dokument można dostarczyć osobiście do urzędu miasta bądź gminy lub odesłać bezpośrednio przez aplikację Szambo.Online do systemu MŚP. Dokumenty podlegające kontroli – potwierdzenia wywozów (faktury) oraz umowy z firmami asenizacyjnymi również może zostać dostarczona przez mieszkańca dzięki aplikacji Szambo.Online.